środa, 3 lipca 2019

Węgry- wokół Balatonu

Lubicie spontaniczne wyjazdy? My lubimy i to nawet bardzo :-) I kiedy okazało się, że pod koniec wakacji mamy wolny tydzień, to od razu wiedzieliśmy, że nie spędzimy go w domu.
Najpierw szybki przegląd ofert „Last Minute” i już po godzinie mieliśmy wykupiony pobyt nad Balatonem. W ostatniej chwili zakupy w Empiku i z mapą i przewodnikiem ruszamy odkrywać Węgry.
Podróż na Węgry rozłożyliśmy sobie na dwa dni. Pierwszy dzień z noclegiem i zwiedzaniem Brna, drugi to podróż na Półwyspep Tihany na Węgrzech, gdzie mieliśmy zarezerwowany hotel.
Jeśli lubicie zwiedzanie to w okolicach Balatonu na pewno nie będziecie się nudzić. My spędziliśmy bardzo intensywny tydzień i czujemy lekki niedosyt. A co warto odwiedzić? Zapraszam do lektury:-)
TAPOLCA- Lake Cave
Wyobraźcie sobie podziemne jaskinie znajdujące się pod miastem, które możecie samodzielnie przepłynąć metalowymi łodziami… Brzmi fajnie? Dlatego jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Wycieczka nie trwa długo, ale jest ciekawym doświadczeniem- zwłaszcza dla osób, które tak jak ja nie umieją wiosłować ;-) Woda nie jest głęboka, ale momentami jest ciasno i nisko, więc trzeba uważać na głowę. Nasze dzieci były zachwycone jaskiniami, mimo, że bardzo długo czekaliśmy na wejście (niestety w sezonie trzeba przygotować się na długie kolejki).
https://www.bfnp.hu/en/tapolca-lake-cave-visitor-centre-tapolca
Address: Tapolca, Kisfaludy Sándor utca 3.
GPS: 46.883115, 17.443221


KESZTHELY
Bardzo ładnemiasteczko położone na zachodnim brzegu Balatonu.

Warto wybrać się na spacer po rynku, a następnie koniecznie pojechać na molo. Okolice molo są bardzo ładnie zagospodarowane. Jest tu ładna alejka spacerowa i plac zabaw dla dzieci. My zakończyliśmy spacer wizytą w kawiarni na molo- tu przy kawie, ciastkach i lodach świętowaliśmy urodziny naszego 6-latka.

SZIGLIGET- Zamek
Jadąc do Topolcy zauważyliśmy ogromne ruiny zamku położone na wzgórzu. Od razu byliśmy pewni, że następnego dnia tu będziemy. Z samego rana pojawiliśmy się na parkingu i jako pierwsi zwiedzający wdrapaliśmy się do zamku. Ruiny zrobiły na nas ogromne wrażenie- jak na 750 letni zabytek, zamek jest świetnie zachowany. Można tu zwiedzać kaplicę i kuchnię. A widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach.
http://www.szigligetivar.eu/?lang=en

Na koniec spaceru warto wejść do piwniczki z winami zlokalizowanej u podnóża zamku- można tu degustować oraz kupić węgierskie wina.
A jeśli macie chęć odwiedzić prawdziwą winnicę i obejrzeć dużą piwniczkę z winami, to warto  po wyjeździe z parkingu, objechać zamek z tyłu i pojechać do winnicy zlokalizowanej na wzgórzu w pobliżu zamku- fantastyczni gospodarze, smaczne przystawki i widok na Balaton. Jest pełno drogowskazów, więc z łatwością traficie :-)


VESZPREM
Miasto położone na 7 wzgórzach jak Rzym. Piękne centrum- można spacerować tu bez mapy, ponieważ wszystkie drogi prowadzą do zamku. Urokliwe kamienice, kościoły i widok na urwisko.W Veszprem znajduje się też ZOO, jednak my zamiast do ZOO, zabraliśmy dzieci do Parku Linowego znajdującego się za Veszprem w drodze do Tihany- świetne miejsce na rodzinne popołudnie: park linowy, duży plac zabaw, strzelanie z łuku, quady. Jeśli lubicie takie parki, to jest to miejsce warte polecenia.


TIHANY
Bardzo urokliwa wieś na Półwyspie Tihany. Warto odwiedzić tu centrum, gdzie znajduje się kościół, a także skansen z zagrodą garncarską i chłopską w charakterystycznym stylu Tihany.


Następnie warto wybrać się na dłuższą wędrówkę poprzez Wzgórze Echa, Kalwarię aby zobaczyć wydrążone w 20- metrowej pionowej ścianie skalne pustelnie- Remetetelep.Szlak mimo, że oznaczony jest jako zielony, jest dość trudny. Nie nadaje się na wyprawę z wózkiem- szlak momentami jest wąski i bardzo stromy, najpierw prowadzi ostro pod górę a następnie w dół tuż przy urwisku- przy deszczowej pogodzie taka wycieczka może być bardzo niebezpieczna!
SUMEG
Jeśli marzy Wam się zwiedzanie lepiej zachowanego zamku- koniecznie wybierzcie się do miejscowości Sumeg. Zamek wznosi się ponad miasteczkiem na 270 metrowej skale.
Jest to miejsce, które z pewnością spodoba się dzieciom. Na dziedzińcu zamku odbywają się pokazy i przejażdżki konne.
Jest tu zbrojownia, stajnia oraz kuchnia, gdzie można kupić pyszne węgierskie ciastka. Jeśli jeszcze czujecie niedosyt to możecie odwiedzić komnatę czarownic lub salę tortur, ale ta akurat nie jest polecana dzieciom.
Jeśli będziecie zmęczeni zwiedzaniem i będziecie chcieli odpocząć i posilić się, to polecamy restaurację znajdującą się pod zamkiem: fantastyczna regionalna kuchnia i kącik zabaw dla dzieci- nam bardzo się tam podobało i smakowało :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Malta z dziećmi w 5 dni

Malta od dawna była moim marzeniem, ale Głowa rodziny już Maltę zwiedziła wcześniej, więc nie było szans na ponowną wizytę. Długo się wahała...